Kollaps i Fredrikstad

BILDET: Vond dag på jobben for Eirik Haugan og resten av moldelaget. Godt spill i 80 minutt var ikke nok mot Fredrikstads sluttspurt. Foto: Christoffer Andersen / NTB

Annonse:

Fredrikstad - Molde 4-2

Eliteserien - 13. serierunde 
Fredrikstad stadion  - 12. juli 2025

Tilskuere: 8384

l:
0-1 Eirik Hestad (5)
0-2 sjølmål Simen Rafn (63)
1-2 sjølmål Eirik Haugan (81)
2-2 Oskar Skovbjerg Øhlenschlæger (85)
3-2 Oskar Skovbjerg Øhlenschlæger (88)
4-2 sjølmål Daniel Daga (90+9)

Moldes lag: Jacob Karlstrøm - Martin Linnes (Daniel Daga fra 76), Casper Øyvann (Martin Bjørnbak fra 89), Eirik Haugan, Samukele Kabini - Emil Varhaugvik Breivik, Mats Møller Dæhli, Markus Andre Kaasa (Magnus Wolff Eikrem fra 46)- Eirik Hestad (Halldor Stenevik fra 61), Fredrik Gulbrandsen (Veton Berisha fra 61), Sondre Granaas

Gult kort: Kaasa, Kabini og Haugan

Når man leder 2-0 med ni minutt før kampslutt, skal man ikke rote vekk seieren. Men i Fredrikstad ble det fullstendig kollaps i sluttminuttene og surt tap 4-2 mot laget som slo oss i fjorårets cupfinale.

Og denne kampen som startet så fantastisk bra. Eirik Hestad så ut som verdens beste spiss da han satte inn 1-0 for Molde allerede etter fem minutt. Casper Øyvann spilte en lang ball inn i feltet. Hestad tok ballen på hælen og vippet den over til venstrefoten. Med den lobbet han over keeper og i mål. Knallsterk kandidat til Årets mål, og noe å legge inn i skrytevideo på YouTube! 

Moldejubel etter Eirik Hestads superscoring i starten av kampen. Foto: Christoffer Andersen / NTB
Moldejubel etter Eirik Hestads superscoring i starten av kampen. Foto: Christoffer Andersen / NTB

Molde hadde god kontroll på Fredrikstad det meste av omgangen, men Fredrikstad fikk en gratissjanse etter en forsvarstabbe i tilleggstida. Oskar Øhlenschlæger kom aleine med Karlstrøm og la ballen over til Emil Frost Holten i bedre posisjon. Men Casper Øyvann kastet seg ned og avverget scoringen.

Etter pause var det ganske jevnt. Molde sleit med å skape de store sjansene, mens Fredrikstad var farligst på overganger. Klokka viste 63 minutt da Molde gikk opp til 2-0. Emil Breivik spilte gjennom Veton Berisha. Han trillet ballen bort mot Magnus Wolff Eikrem, men så langt kom ikke ballen. Simen Rafn kom mellom og skled ballen i eget mål. Linjedommer vinket for offside, men VAR grep inn og godkjente målet etter en tominutters sjekk.

Molde med rolig feiring av 2-0 etter lang VAR-sjekk. Foto: Christoffer Andersen / NTB
Molde med rolig feiring av 2-0 etter lang VAR-sjekk. Foto: Christoffer Andersen / NTB

Fredrikstad måtte opp og fram og presset for å komme tilbake i kampen. Etter 73 minutt var Henrik Skogvold svært nære, men Eirik Haugan reddet mesterlig på streken.

Fem minutt seinere var Veton Berisha svært nær å sette 3-0 etter flott pasning fra Daniel Daga. Keeper reddet skuddet.

Og da gikk det som det pleier denne sesongen. Molde scorer sjølmål etter flipperspill inne i egen femmeter. Sist på ballen var Eirik Haugan - FFK hadde fått nytt håp med 1-2.

Henrik Skogvold henter ballen etter at Eirik Haugan var uheldig og var sist på ballen før den spratt i eget mål. Foto: Christoffer Andersen / NTB
Henrik Skogvold henter ballen etter at Eirik Haugan var uheldig og var sist på ballen før den spratt i eget mål. Foto: Christoffer Andersen / NTB

Deretter var det Øhlenschlæger-show. Fire minutt etter reduseringen hadde hjemmelaget frispark ute på høyresiden. Ballen havnet litt tilfeldig hos Øhlenschlæger som plasserte ballen perfekt nede i venstre hjørne. Dermed var Moldes tilsynelatende sikre ledelse borte i løpet av noen hektiske sluttminutt. Og galt skulle bli til verre. 

Oskar Øhlenschlæger blir jaget hjem fra feiringen - FFK lukter blod og øyner muligheten for tre poeng. Foto: Christoffer Andersen / NTB
Oskar Øhlenschlæger blir jaget hjem fra feiringen - FFK lukter blod og øyner muligheten for tre poeng. Foto: Christoffer Andersen / NTB

For Øhlenschlæger var ikke ferdig. Tre minutt etter 2-2 fikk FFK corner. Ballen ble skrudd inn mot mål, og der sto Øhlenschlæger igjen og kjempet ballen i mål. 0-2 var blitt til 3-2 rett foran elleville hjemmesupportere.

Mål nr 2, og med 3-2 får Oskar Øhlenschlæger juble skikkelig. Foto: Christoffer Andersen / NTB
Mål nr 2, og med 3-2 får Oskar Øhlenschlæger juble skikkelig. Foto: Christoffer Andersen / NTB

Det ble lagt til åtte minutt, og Molde jaget utligning. Vi kom ikke nærmere et halvfarlig skudd fra Sondre Granaas. I stedet presset Fredrikstad fram dagens andre sjølmål for Molde. Daniel Daga satte ballen i eget mål fra kort hold. 

Sjølmål nr 2 for MFK. Daniel Daga ligger utslått inne i nettmaskene. Foto: Christoffer Andersen / NTB
Sjølmål nr 2 for MFK. Daniel Daga ligger utslått inne i nettmaskene. Foto: Christoffer Andersen / NTB

Kollapsen i Fredrikstad ga vann på mølla for dem som mente Molde burde bytte trener. Presset på Høgmo ble sterkere utover sesongen.

- Vi får spørre oss selv hvorfor vi ikke står kampen ut. Det handler om individuell kvalitet og kollektiv kvalitet. Det er mitt ansvar, la det være klokkeklart. Å gi fra oss en seier som i dag, kan vi ikke være bekjente av, sa Høgmo til Romsdals Budstikke.

Tomålsscorer Øhlenschlæger sa til TV2 at FFK var bedre trent enn Molde, men Høgmo hadde en annen forklaring på at det gikk som det gikk.

– Mange av spillerne har tatt store steg, men det er fortsatt for ujevnt. Det er for mange som har hatt lange avbrekk og dermed ikke er på det nivået vi ønsker, sa Høgmo.

Magnus Wolff Eikrem kom inn da 2. omgang startet.

- Det er toskete å stå her og si, men de første 80 minuttene er veldig bra. Men vi må opp og fram og vise oss fram. Vise hjerte og sjel. Det var litt for enkelt å score på oss i dag, sa Eikrem.

VIDEO: Her kan du se høydepunkt fra kampen!

Spillerbørsen: Eirik Hestad toppet Romsdals Budstikkes børs med 6 poeng. Casper Øyvann og Martin Linnes stoppet på 5.

 

Eliteserien 2025 - Runde 13 
Fredrikstad - Molde4-2
Bodø/Glimt - Sandefjord2-0
Bryne - Vålerenga1-0
Haugesund - KFUM0-2
Kristiansund - Sarpsborg 080-0
Rosenborg - HamKam2-0
Strømsgodset - Tromsø2-3
Brann - Viking3-1

 

Tabellen etter 13. serierunde: 

PlassLagKamperMålPoeng
1.Viking1640-2036
2.Brann1527-2230
3.Tromsø1324-1728
13.Molde1318-2214

 

Alt om kampene:

Eliteserien 2025
MFK i Europa 2025
Cupen 2025
Treningskampene 2025

Annonse fra Eliteserien:
Publisert: 18.12.2025, oppdatert: 20.12.2025
Skrevet av: Øyvind Brunvoll