Herlig opptur mot Rosenborg!
BILDET: Moldespillerne takker Tornekrattet og andre supportere etter 4-2 over Rosenborg. Foto: Svein Ove Ekornesvåg / NTB
Molde - Rosenborg 4-2
Eliteserien - 27. serierunde
Aker stadion - 2. november 2025
Tilskuere: 8215
Mål:
1-0 Eirik Hestad (11)
1-1 Dino Islamovic (15)
2-1 Emil Varhaugvik Breivik (24)
3-1 Oskar Spiten-Nysæter (33)
3-2 selvmål Eirik Haugan (77)
4-2 Alwande Roaldsøy (90 + 3)
Moldes lag: Jacob Karlstrøm - Neraysho Kasanwirjo (Isak Helstad Amundsen fra 85), Eirik Haugan, Birk Risa, Samukele Kabini - Emil Varhaugvik Breivik, Mats Møller Dæhli, Jacob Steen Christensen (Alwande Roaldsøy fra 76) - Eirik Hestad (Kristian Eriksen fra 46), Fredrik Gulbrandsen (Jalal Abdullai fra 65), Oskar Spiten-Nysæter (Magnus Wolff Eikrem fra 65)
Gule kort: Samukele Kabini, Birk Risa og Emil Breivik
Få sesonger er så dårlige at de ikke kan reddes av en hjemmeseier mot Rosenborg. Denne lørdagskvelden ble en festkveld fylt av glede og lettelse. Nå kunne vi legge frykten for 14. og kvalikplass bak oss og kunne sikte oss inn på øvre halvdel av tabellen.
Normalt de siste årene har Molde - Rosenborg vært toppoppgjør. Denne gangen var det to lag som hadde kniven på strupen etter en lang periode med miserable resultat.

Foran over 8000 tilskuere var det et heltent moldelag som kjørte over Rosenborg fra start. MFK vant nesten alt av dueller, og før 10 minutt var spilt hadde Spiten, Kabini og Hestad testet skuddfoten uten å få ballen i mål.
Men på fjerde forsøk satt den. Og for et mål! Emil Breivik med en sylfrekk stikker gjennom, og Eirik Hestad som tok med seg ballen på høyresiden og dundret ballen opp i nettaket. 1-0!

Men fire minutt seinere lå ballen i mål bak Jacob Karlstrøm. Fossum stakk ballen gjennom til Islamovic som plasserte den i kassa. Men linjedommer sto med flagget oppe, og dommer annullerte. Men VAR hadde bilder som viste at Kasanwirjo opphevet offsiden, og dermed: 1-1.

De første minuttene etter utligningen hadde Rosenborg et lite initiativ - uten å komme til store sjanser. I stedet viste moldegutta moral og slo tilbake. Først med et bra skudd av unge Osker Spiten-Nysæter, og et par minutt seinere kom ledermålet.

God gjenvinning av Christensen og Hestad som la ballen ut til Kabini på venstresiden. Han slo hardt inn foran mål der Emil Breivik kom på bakerste og satte ballen kontrollert i mål. 2-1!

Nå var det bare Molde. Og 3-1 kom ti minutt seinere. Igjen godt forarbeid av Kabini som skjøt knallhardt fra 20 meter. Keeper klarte ikke holde ballen, og Fredrik Gulbrandsen var først på returen. Keeper rakk bare blokkere ballen ut til Spiten. Han smelte til med venstrefoten og ballen gikk inn nede i høyre hjørne. 3-1!
Fredrik Gulbrandsen var like ved å sette 4-1 få minutt seinere, men god redning av keeper hindret tremålsledelse til pause. Men laget kunne gå i garderoben til trampeklapp etter en glimrende 1. omgang.
Romsdals Budstikkes sportsleder Trond Hustad oppsummerte slik: "I dag er alt på plass som hører med i en hjemmekamp mot Rosenborg: Offervilje, duellspill og konsentrasjon defensivt – løpsvilje og gode bevegelser framover som har ført til god underholdning og tre flotte scoringer. Svært befriende å se Molde-spillere som gir alt for seg selv, for laget og for publikum."

Etter pausen kontrollerte Molde bra. Og Kristian Eriksen var nære på å sette 4-1. Først da han var en skostørrelse for liten til å nå fram på et hardt innlegg, og deretter med et skudd i tverrliggeren,
Molde ville ha straffespark da Abdullai ble revet ned inne i feltet, men verken dommer eller VAR reagerte.

Rosenborg prøvde fortvilt å komme tilbake foran 900 bortesupportere, og det måtte en feildømt corner til for å komme tilbake i kampen. Hjørnesparket endte hos Adrian Pereira som skjøt hardt og lavt inn i feltet. Kaptein Eirik Haugan kom seg ikke unna og satte ballen i eget mål. Dermed 3-2 og ny spenning.

Molde fikk en stor mulighet da Abdullai ble spilt gjennom av Alwande Roaldsøy. Aleine med keeper satte han ballen utenfor mål.
Rosenborg hadde en del ball i sluttminuttene, men det ble aldri skikkelig farlig. Molde kunne imidlertid kontre, og etter en lang ball fram mot en rask Abdullai havnet ballen ute hos Kabini. Han slo inn foran mål der Alwande Roaldsøy kommer skliende og setter inn 4-2 til ellevill jubel på tribunene. Vi hadde sett nok poeng glippe i sluttminuttene denne sesongen, men mot Rosenborg skulle det holde helt inn.

Roaldsøy, som ikke har fått spille så mye han ønsket etter at han kom tilbake etter låneopphold i HamKam, vrengte av seg drakta og jublet vilt. Dommer Tore Hansen plukket opp drakta hans, ga den tilbake og ga også gulkortet for feiringen.

– Det var deilig å få et mål og juble med lagkameratene og supporterne. Jeg ble litt ivrig der da jeg jublet, sa Roaldsøy til Romsdals Budstikke.
Også Oskar Spiten-Nysæter var veldig fornøyd med å ha scoret i "årets kamp" mot Rosenborg.
– Det var utrolig deilig å få det målet, og det tok vel lit av i jublinga. Det var stort å oppleve en sånn seier mot Rosenborg på hjemmebane, sa 18-åringen som sleit med magesmerter under kampen.

- Jeg måtte sette meg ned noen ganger fordi det var vondt. Jeg fikk noe medisiner av legen som kulle hjelpe, så jeg klarte å fortsette en stund, sa Spiten-Nysæter som ble erstattet av Magnus Wolff Eikrem midt i 2. omgang.
Dagen etter vant Bryne over Brann, og det betyr at det fortsatt ikke er sikret at Molde unngår den farlige kvalikplassen. Bryne var 5 poeng og en dårlig målforskjell bak Molde før de tre siste kampene. Men nå var også Kristiansund havnet bak MFK på tabellen.
I toppen passerte Viking Bodø/Glimt, og Tromsø nærmet seg Brann i kampen om 3. plassen.
VIDEO: Her kan du se høydepunkt fra kampen!
Spillerbørsen: Samukele Kabini og Emil Breivik fikk begge 8 på en lørdagskveld da det meste lyktes. Eirik Hestad, Fredrik Gulbrandsen og Oskar Spiten-Nysæter fikk 7.
| Eliteserien 2025 - Runde 27 | |
| Molde - Rosenborg | 4-2 |
| Fredrikstad - Kristiansund | 3-1 |
| Bryne - Brann | 2-1 |
| HamKam - Sandefjord | 3-1 |
| KFUM - Haugesund | 1-4 |
| Vålerenga - Bodø/Glimt | 3-1 |
| Strømsgodset - Viking | 1-2 |
| Tromsø - Sarpsborg 08 | 4-0 |
Tabellen etter 27. serierunde:
| Plass | Lag | Kamper | Mål | Poeng |
| 1. | Viking | 27 | 68-35 | 62 |
| 2. | Bodø/Glimt | 27 | 73-27 | 61 |
| 3. | Brann | 27 | 51-40 | 52 |
| 12. | Molde | 27 | 40-41 | 33 |