
Molde slo tilbake - men røk på straffer
BILDET: Moldespillerne vant kampen, men tapte straffekonkurransen. Her takker spillerne supporterne som hadde tatt reisen til Borås. Foto: Adam Ihse / TT/NTB
Elfsborg - Molde 0-1
1-1 sammenlagt e.e.o. - 4-2 i straffekonk
Europe League - playoff for gruppespill 2. kamp
Borås Arena - 29. august
Mål:
0-1 Veton Berisha (62)
Straffespark:
Straffebom Markus Kaasa
1-0 Michael Baidoo
1-1 Frederik Ihler
2-1 Simon Hedlund
Straffebom Eirik Hestad
3-1 Besfort Zeneli
3-2 Mathias Fjørtoft Løvik
4-2 Niklas Hult
Moldes lag: Albert Posiadala - Casper Øyvann, Anders Hagelskjær (Valdemar Lund fra 106), Eirik Haugan - Halldor Stenevik (Martin Linnes fra 100), Emil Varhaugvik Breivik (Veton Berisha fra 62, Markus Kaasa fra 84)), Mats Møller Dæhli, Mads Enggård (Frederik Ihler fra 62), Mathias Fjørtoft Løvik - Magnus Wolff Eikrem (Eirik Hestad fra 105), Kristian Eriksen
Gule kort: Hagelskjær, Eriksen, Stenevik og Møller Dæhli
Billetten inn til gruppespill i Europe League glapp på straffespark. For etter at Molde hadde vunnet 1-0 og sikret 1-1 sammenlagt borte mot Elfsborg, ble det tap i straffespark-konkurransen. Et straffespark i "keeperhøyde" og en mislykket panenka var to feil for mye mot svensker som satte inn alle sine fire straffespark. Dermed blir det Conference League-gruppespill for Molde.
Elfsborg imponerte da de vant 1-0 i Molde, og de fortsatte i samme stil i dette oppgjøret. Svenskene kontrollerte det aller meste og skapte en del halvsjanser den første halvtimen, og lite tydet på at Molde skulle kunne hente igjen forspranget. Men de fem siste minuttene av 1. omgang bar bud om at noe likevel kunne skje.
Først var det Emil Breivik som satte keeperen på prøve. S var det Eikrem som fosset inn i feltet og leverte til en godt plassert Mads Møller Dæhli. Han sendte imidlertid ballen over mål, og da ebbet omgangen ut med 0-0 og fortsatt sammenlagtledelse for Elfsborg.
Etter pause var kampen jevnspilt. Begge lag skapte halvsjanser, og Albert Posiadala tok seg at alt som Elfsborg prøvde seg på.
Med en halvtime igjen å spille, satte Molde inn Veton Berisha som hadde vært mye skadet i år. Han trengte 40 sekund før han kom på scoringslista! Kristian Eriksen ga til Magnus Wolff Eikrem som spilte videre til Berisha. Han rundet elegant keeper og satte inn 1-0 til Molde. Det tok noen minutt før VAR klarte å godkjenne scoringen, men til slutt pekte dommer på midtbanen og satte kampen i gang igjen.

Gleden over comebacket til Berisha skulle ikke vare lenge. For et kvarter etter scoringen, måtte han sette seg ned med ny skade.
Elfsborg var klart farligst etter moldescoringen, men Molde klarte å holde buret reint og sikret ekstraomganger. I dem skjedde svært lite, og dermed var det klart at det måtte straffekonk for å kåre en vinner.

Molde fikk starte men det gikk ikke særlig bra. Markus Kaasa fikk skuddet reddet av keeper Isak Pettersson som har slått ut Molde i straffekonk tidligere (for Stabæk). Elfsborg scoret på sitt første forsøk, og Frederik Ihler sendte sitt straffespark knallhardt til høyre og i mål. Elfsborg fulgte opp med ny scoring før det var Eirik Hestads tur. Han prøvde på en panenka, men ballen gikk høyt over mål.

– Jeg er ikke glad i Hestad-straffen, bare så det er sagt. Men noen må bomme, og i dag var vi ikke dyktige nok, sa Molde-trener Erling Moe til VG og la til:
– Når det er dårlig utført, ser det bare dumt ut.
Elfsborg satte også sin tredje før Mathias Fjørtoft Løvik måtte score for å holde et lite håp oppe. Han klinket ballen opp i krysset før Elfsborg hadde to matchballer. De scoret allerede på den første, og dermed vant svenskene 4-2 i straffekonkurransen.
– Det er mest brutale måten å tape på. Jeg føler vi gjør en ganske bra bortekamp i Europa, men når det går over to kamper er det hjemmekampen vår som er altfor svak. Da blir det ofte sånt, men det er ekstra surt på den måten her. Vi får være skuffa i dag, så har vi en utrolig viktig kamp på søndag (Rosenborg), sa Magnus Wolff Eikrem til Romsdals Budstikke.
Veton Berisha rakk å vise seg fram som en sterk goalgetter før han måtte ut igjen med skade.
– Akkurat nå er det selvfølgelig utrolig skuffende at vi ikke har klart Europa League, og oppi det hele så har jeg blitt skadet nok en gang. Det er ekstra surt og det baller nesten bare på seg. Det tar aldri slutt, sa en preget Berisha.
VIDEO: Se høydepunkt fra kampen her!
Spillerbørsen: Albert Posiadala sto en god kamp i Borås og ble belønnet med 7 på Romsdals Budstikkes børs. Eikrem og Fjørtoft Løvik fikk 6.
