Slo tilbake etter marerittstart
BILDET: Casper Øyvann roper på straffespark når Piero Hincapié sender Kristian Eriksen i bakken rett før slutt. Men ingen straffe denne gang. Foto: Svein Ove Ekornesvåg, NTB
Molde - Bayer Leverkusen 1-2
Gruppespill i Europa League - 2. kamp
Aker stadion - 5. oktober 2023
Tilskuere: 8190
Mål:
0-1 Jeremie Frimpong (14)
0-2 Nathan Tella (18)
1-2 Emil Breivik (87)
Moldes lag: Jacob Karlstrøm (Oliver Petersen fra 42) - Casper Øyvann, Anders Hagelskjær, Martin Ellingsen - Mathias Fjørtoft Løvik, Emil Varhaugvik Breivik, Markus Andre Kaasa (Magnus Grødem fra 81), Eirik Hestad (Eric Kitolano fra 67), Kristoffer Haugen (Christian Cappis fra 81) - Magnus Wolff Eikrem (Fredrik Gulbrandsen fra 67), Kristian Eriksen
Gult kort: Kristian Eriksen og Mathias Fjørtoft Løvik
Molde skal normalt ikke ha store muligheter når Bayer Leverkusen, som leder Bundesliga i Tyskland, kommer til Aker stadion med et stjernelag. Og da 18 minutt var spilt, tydet alt på at dette ville bli en særdeles tung kveld på Aker stadion.

For Xabi Alonsos stjernegalleri presset Molde høyere enn hva noen andre lag har våget å gjøre, og da ble det gjort feil i forsvaret. Først da Amine Adli snappet ballen etter at keeper hadde spilt ut mot en feilvendt Martin Ellingsen. Ballen havnet hos Frimpong som satte ballen sikkert i mål.

– Det er surt at jeg driter meg ut, sa Martin Ellingsen etter kampen. - Jeg skal vite at han kommer der. Jeg har mer enn nok tid til å vende opp. Så bruker jeg litt for lang tid, og da blir vi knallhardt straffet.
Og bare fire minutt seinere: Molde angriper, men mister ballen. Da går det lynkjapt i tysk kontring. Tella løper fra Hagelskjær og gjør ingen feil når han kommer aleine med Karlstrøm. 0-2!

Det roet seg heldigvis etter scoringene, men Molde fikk en leksjon i 1. omgang. Det var ikke uten grunn at Leverkusen var regnet som et av Europas aller beste lag denne perioden. Teknisk briljant og et voldsomt tempo.
Molde fikk lite til, men helt mot slutten av omgangen begynte laget å yppe seg. Kristian Eriksen og Magnus Wolff Eikrem kombinerte fint, og det endte med et OK forsøk av Mathias Fjørtoft Løvik.
Molde tok med seg det lille initiativet inn til pause, og etter hvilen så vi et moldelag som hadde litt mindre respekt for de tyske mesterne. Laget kom til noen brukbare sjanser i starten av 2. omgang. Og sjansene ble større og større utover omgangen.

Magnus Wolff Eikrem var nære på da han prøvde å lobbe over keeper, og enda nærmere var Eric Kitolano da han satte ballen i stolpen et kvarter før slutt. Returen havner til slutt hos Mathias Fjørtoft Løvik som prøver et brassespark. Men mål ble det ikke.

Men mål skulle det bli! For etter 87 minutt satte Emil Breivik full fart framover. Han spilte videre til Fjørtoft Løvik som ga tilbake til Breivik. Gossingen sendte ballen i bue over keeper og i mål. Nydelig scoring - og ny spenning i en kamp som i 1. omgang så fullstendig umulig ut.

Og da klokka rundet 90 minutt fikk Molde en siste kjempesjanse etter en corner fra Emil Breivik. Inne i feltet rager Martin Ellingsen høyest, og den tyske keeperen måtte dra opp en kjemperedning for å sikre seieren. Kristian Eriksen var raskt framme på returen og mente han ble felt. Men ingen straffe ble dømt, dessverre.

Og i sluttsekundene var det Bayer Leverkusen som var nærmest scoring da Casper Øyvann satte ballen i stolpen bak Oliver Petersen!
Men Molde hadde kjempet seg tilbake på en flott måte etter at de følte seg rimelig rundspilt før pause.
Også suksesstrener Xabi Alonso var imponert over Molde-spillerne. Han var tydelig stresset i sluttminuttene.

Etter kampen roste han Molde for en god kamp.
– Kaasa spilte veldig godt. Da Breivik begynte å spille som sekser, gjorde han det bra i andre omgang. Og så vet man at Eikrem er en veldig intelligent spiller. Haugen var kanskje ikke så spektakulær i dag, men hadde likevel mye kraft. Ellingsen er en midtstopper som liker å bruke ballen. Som forventet, et godt lag med gode spillere, sa Alonso på pressekonferansen etter kampen.

Erling Moe var brukbart fornøyd.
– Dessverre er vi ikke like klinisk som dem når sjansene kommer. Jeg syns vi gir Bundesliga-lederen kamp til døra om poengene. Litt skuffet over at vi er såpass gavmilde i førsteomgangen, men jeg er fornøyd med utviklinga utover i kampen. Vi skaper nok til å få med oss noe fra kampen, sa Moe.
I den andre kampen i gruppa vant Qarabag 1-0 borte mot svenske Häcken. Dermed ledet Bayer Leverkusen på målforskjell foran Qarabag.
Spillerbørsen: Emil Breivik og Mathias Fjørtoft Løvik fikk begge 6 på Romsdals Budstikkes spillerbørs etter kampen mot Bayer Leverkusen.