
Tap mot serielederen
Molde tapte en jevn kamp mot Viking på Aker Stadion.
- Foto: Svein Ove Ekornesvåg / NTB
Det var duket for storoppgjør på Aker Stadion, der Molde tok i mot serieleder Viking. Dette var siste kamp før landslagspausen starter, så det var svært viktig å få med seg tre poeng og en god følelse inn i denne pausen.
Tung start
Etter bare 34 sekunder kom Viking til en stor sjanse, men Svendsen traff ikke rent på ballen. Molde har ikke fått etablert noe spill, og Viking har allerede skapt to gode sjanser på to minutt. På en corner svevde Falchener høyest og stanget inn 0-1 til gjestene. Fryktelig start for hjemmelaget. Moldes første sjanse i kampen kom til Gulbrandsen etter kvarteret spilt. Kabini kom høyt langs venstre kant på en kontring og serverte spissen. Fin mulighet, men dessverre for dårlig førstetouch.
Lund måtte bytte med skade etter 20 minutter. Dansken har ved flere anledninger haltet, og var bare tidsspørsmål før han måtte gi seg. Inn kom Kaasa. Rett før pause måtte Kabini også få behandling. Heldigvis klarte backen å fortsette å spille. En omgang der Viking tok både styringen og ledelsen tidlig etter heading på corner. Molde kom mer inn i kampen utover i omgangen. Selv om vi hadde flere gode muligheter til å skape store sjanser, har det ikke blitt all verdens med skudd ettersom mulighetene stoppet rett før eventuelle skudd. Dette er lignende tendenser som tidligere i sesongen.
Den første sjansen etter pause gikk til Viking. Amundsen steg høyest på en corner fra Tripic og forlenget ballen i egen tverrligger. Heldigvis fikk Molde klarert ballen. Molde jaktet på etter utligningen, men det ville seg ikke. Høgmo bestemte seg dermed for å utføre et trippeltbytte etter 72 minutter: Daga, Bakke og Øyvann inn. Eikrem, Amundsen og Gulbrandsen ut. Noen minutter før kom Hestad inn for en skadet Eriksen.
Dramatiske sluttminutter
Straffe til Viking. Hestad holdt i drakten til dagens første målscorer, og dommer Nilsen dømte straffespark. De aller fleste trodde Viking skulle doble ledelsen, men Karlstrøm nektet å slippe inn et mål til. En meget sterk strafferedning fra Moldes sisteskanse holdt Molde inne i kampen med et kvarter igjen å spille.
Molde fikk satt ballen i nettet tre minutter før ordinær tid med innbytter Daga. Hele stadion trodde Molde hadde fått den viktige utligningen, men det viste seg at Daga tråkket på en forsvarsspiller i forkant. Dommer ble sendt bort til til skjermen for å se situasjonen, og endte med å dømme frispark. Ingen utligning, og fremdeles 0-1 til Viking med kort tid igjen å spille.
Molde hadde mest ball denne kampen. Der vi var svært effektive foran mål i forrige kamp mot Brann, var vi ikke like effektive denne kampen. Akkurat som i førsteomgang, kom Molde til mange gode situasjoner i den andre omgangen uten å få avsluttet ordentlig. Viking lå veldig lavt og tett, og gjorde det vanskelig for Molde. Vi hadde muligheter til å score, og når vi først fikk ballen i mål, var Daga uheldig med å lage frispark i forkant. Viking hadde de største sjansene, inkludert en straffebom. Det endte 0-1 til gjestene etter en svært jevn kamp på Aker Stadion.