
Klubblegenden Jan Fuglset fyller 80 år!
Jan Fuglset, klubbens mestscorede spiller med 167 mål på 296 kamper, fyller 80 år! Både som målgarantist og trener, har Jan vært med på å forme Molde Fotballklubbs historie og stolthet gjennom flere tiår. Bildet over er fra kampen på Marienlyst i 1976, der Jan scoret seks mål mot Strømsgodset. Foto: Bjørn Eckhardt
Jan Fuglset, født 1. oktober 1945 i Molde, startet sin karriere i den blåhvite trøya i 1963, sammen med broren Tor Fuglset. Etter fire sesonger i Molde FK gikk turen til Fredrikstad, hvor han mellom 1967 og 1972 scoret 52 mål på 93 eliteseriekamper. Der ble han også toppscorer i 1. divisjon i 1971 med 17 mål, samtidig som han tok lærerutdanning i Halden.
I 1973 returnerte han til hjembyen og Molde FK, hvor han ble værende helt til 1982. Her befestet han sin posisjon som klubbens mest effektive målscorer og en av norsk fotballs store profiler.

Jan ble toppscorer i 1. divisjon på ny med 17 fulltreffere, denne gangen for Molde FK, i 1976. Sesongens siste seriekamp i Drammen samlet 5000 tilskuere da Molde kom på besøk 17. oktober. Fire lag, deriblant både Molde og Strømsgodset, hadde 19 poeng før siste serierunde, og spenningen var stor med hensyn til hvilke lag som skulle rykke ned. Hjemmelagets tilhengere hadde håpet på en gledelig markering av Strømsgodsets 10 år i toppserien. Det de derimot fikk oppleve var at Jan Fuglset med sine seks scoringer sendte hjemmelaget rett ned i 2. divisjon. MFK beviste til gagns at laget hørte hjemme i 1. divisjon. Jans seks mål i en kamp var rekord i toppserien, og han satte nok en rekord på spillerbørsen: 10 poeng!
Parallelt med spillerkarrieren var Jan tidvis spillende trener (1976), før han senere tok over som hovedtrener i to perioder (1982–84 og 1992–93).

Mellom 1970 og 1974 spilte Jan 20 landskamper for Norge, hvor han scoret seks mål.
I 1975 ble Jan Fuglset tildelt Den Blå-Hvite orden i gull, klubbens gjeveste utmerkelse. Hans innsats på og utenfor banen har gjort ham til et forbilde for generasjoner, og han vil for alltid stå som en av de største i Molde Fotballklubb.
I dag hedrer vi en ekte MFK-helt og klubblegende. Jan, gratulerer så mye med dagen!